Warcraft II pol-1 Forum

Warcraft 2 dalej zyje :)
Teraz jest Śr 01 maja 2024 10:36

Strefa czasowa: UTC [ DST ]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 kwi 2005 17:56 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Tak jak mówiłem(pisałem) wcześniej. Wybrałem jeden z tych tematów ,które także wcześniej podałem. Tekst troszkę niedopracowany bo zabrako mi czasu. Możecie mi go ocenic jak nie macie co robic - będę wdzięczny za uwagi i rozwiązania :). Acha cała praca nie mogła przekroczyć 2,5 strony. Co ja i tak nieźle naciagnełem(mam ponad 3, ale udało się to ukryć)

Tomasz Jankowski kl. IA Klasa I A



Polska na mapie politycznej Europy w XIV-XV wieku



Polska zwana też Rzeczpospolitą,przeżywała zarówno wzloty i upadki. Przez ponad 1000 lat swojego istnienia była silnym mocarstwem jak i nieistniejącym na mapie „podpaństwem”. Największy swój rozkwit pod względem powierzchni jak i siły militarnej przeżywała
na przełomie XV wieku – za panowania Jagiellonów. Co ciekawe 200 lat przedtem Polska była podzielona na księstwa na mapie Europy. Wkrótce miało to się zmienić a Polska miała urosnąć do rangi mocarstwa. W swojej pracy opiszę, w jaki sposób mała Polska z Europy Środkowej rozszerzyła swoje granicę na wschód, zachód i południe. Najłatwiejszy do tego będzie oczywiście opis chronologiczny. XIV zaczął się w roku 1301. Polska była wtedy rozbita na kilka dzielnic. Stało to się za sprawą testamentu Bolesława Krzywoustego,który podzielił kraj na kilka części plus jedną główna,gdzie miał urzędować najstarszy z synów, (czyli senior). Krzywousty chciał w ten sposób uniknąć bratobójczej walki o władzę. Niestety pomylił się i bracia zaczęli ze sobą walczyć niszcząc i osłabiając Rzeczpospolita. Kraj podzielił się na kilka obszarów (Wielkopolska, Małopolska, Śląsk, Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie, Mazowsze).Scalanie Polski w jedną całość rozpoczął Władysław Łokietek. W 1305 roku zajął on Kraków, Sandomierz, ziemię sieradzką, łęczycką oraz Pomorze Gdańskie. W 1308 roku na Gdańsk najechali margrabiowie brandenburscy. Łokietek był w tym czasie zajęty był tłumieniem buntu w Krakowie. Wezwani na pomoc krzyżacy
po pokonaniu Brandenburczyków sami zajęli Pomorze Gdańskie. W 1314 roku Władysław Łokietek podporządkował sobie Wielkopolskę (zdobył w ten sposób dwie główne dzielnice Polski – Małopolskę i Wielkopolskę. Koronacja Łokietka w 1320 roku zakończyła rozbicie dzielnicowe. W latach 1329 – 1332 doszło do wojny z Krzyżakami. Sprzymierzeni z Janem Luksemburczykiem zagarnęli oni ziemię dobrzyńską i Kujawy. Te wszystkie niepowodzenia nie umniejszają jednak doniosłości samego faktu zjednoczenia ziem polskich pod władzą jednej dynastii. W momencie śmierci Łokietka (rok 1333) w granicach państwa polskiego znajdowało się zaledwie 40% ziemi, która posiadał Bolesław Krzywousty. Poza granicami pozostały: Pomorze Zachodnie, Pomorze Gdańskie, Śląsk i Mazowsze. Kazimierz syn Łokietka, (który jako jedyny z polskich królów uzyskał przydomek ‘Wielki’) wstępując na tron zaraz po śmierci ojca,zmienił strategię działań. Zamiast siły wojskowej zaczął używać dyplomacji. W 1335 i 1339 król czeski za 20 tys. koron rzekł się prawa do korony polskiej, za co otrzymał większość śląska, czyli zwierzchnictwo nad tymi księstwami,które poprzednio złożyły mu hołd lenny. W rękach Kazimierza Wielkiego pozostało tylko księstwo świdnicko-jaworskie. Dalszy ciąg układów to próba dojścia do kompromisu z Krzyżakami. W 1343 roku w Kaliszu zawarto z nimi pokój wieczysty. Krzyżacy mieli zwrócić Polsce Kujawy i ziemie dobrzyńską a ziemię chełmińską i Pomorze Gdańskie jako ‘wieczystą jałmużnę’ króla polskiego. Ten ostatni zachował formalnie tytuł dziedzica i władcy Pomorza. W tym okresie Polska ponosiła straty terytorialne na zachodzie i północy,ale Kazimierz Wielki zrównoważył to częściowo na wschodzie. W latach 1340-1349 poprowadził na wschód kilka wypraw, opanowując Księstwo Halickie ( z Haliczem i Lwowem) oraz zachodnią część Wołynia. Zakończeniem terytorialnej odbudowy państwa polskiego,przez Kazimierza Wielkiego było lenne podporządkowanie się Mazowsza w 1351 roku oraz zdobycie Wschowy, Sanoka i Drezdenka. W sumie za jego panowania powierzchnia Rzeczpospolitej powiększyła się 2,5 a ludność 3 krotnie. Kazimierz nie miał sił wojskowych do dalszych ekspansji. Zajął się,więc modernizacją administracji, ustawodawstwa, wojska, skarbu, rolnictwa etc. Jego śmierć w 1370 roku zakończyła panowanie dynastii Piastów w Polsce. Zgodnie z polsko-węgierską umową korona Rzeczpospolitej trafiła w ręce Andegawenów. Król Węgier Ludwik (1370-1382) nie podjął żadnych działań w kierunku obiecanego odzyskania Pomorza. By usadzić na tronie jedną ze swoich córek (tak jak Kazimierz Wielki,Ludwik nie miał syna) wydał pierwsze przywileje szlacheckie(1374). Przyniosło to zamierzony skutek. Królową Polski została Jadwiga. W roku 1385 wydano ją za Jagiełłę (księcia Litwy). Jagiełło zobowiązał się do przyjęcia chrztu, chrystianizacji Litwy oraz przyłączeniu jej do Polski. 0 Obu stroną dało to większą siłę w walce z Krzyżakami a,także pomogło w ekspansji na Ruś. W 1409 wybuchła nowa Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Punktem zapalnym była grabież ziemi dobrzyńskiej (przez Krzyżaków) i bunt na Żmudzi (przeciwko zakonowi). 15 Lipca 1410 roku doszło do bitwy pod Grunwaldem. Zakończyła się ona pogromem zakonu. Niestety zawarty w 1411 roku pokój w Toruniu nie odpowiadał rozmiarom zwycięstwa. Co prawda wiele miast otworzyło się przed wojskiem Jagiełły, odzyskano Żmudź (tylko na czas życia Witolda – Wielkiego Księcia Litewskiego,oraz Władysława Jagiełły) oraz ziemię dobrzyńską. Niestety nie odzyskano ziemi chełmińskiej oraz Pomorza Gdańskiego. To ostatnie zostało wcielone do Polski już za Kazimierza Jagiellończyka w roku 1454. Stało się tak za sprawą inkorporacji Prus,które były w tym czasie podzielone. Między Zakonem a Związkiem Pruskim (część szlachty + miasta) Wybuchła kolejna wojna z Krzyżakami. Zakończona dopiero w 1466 roku. Na jego mocy przyłączono do Polski powrotem: ziemie chełmińską, Malbork, Warmię i Elbląg. Ziemie te były zwane Prusami Wschodnimi. Z własnym ustrojem, sejmikami i urzędami. Pozostałe zakonne ziemie stały się lennem Rzeczpospolitej. Państwo polskie za sprawą Jagiellonów stało się w 1492 największym terytorium w Europie. Wtedy to na tronie polskim siedział Jan Olbracht, Władysław rządził w Czechach(od 1471) i na Węgrzech(od 1490). Tak ,więc dzieje polski od XIV do XV wieku były dziejami tragicznymi. Na początku 1301 roku kraj jeszcze był rozbity i podzielony. Złączony kraj (przez Łokietka w 1320) musiał bez przerwy się bronić i utrzymywać i tak niewielkie granice. W kolejnych latach walczono z Krzyżakami (głównie o Pomorze Gdańskie) i to przez nich stracono ziemie chełmińską, dobrzyńską i Żmudź (na Litwie). Z kolei panowanie dynastii Jagiellonów przyniosło same korzyści i wzrost siły państwa Polskiego. Podpisano dwie unie z Litwą (w Krewie w roku 1385 i Horodle Horodle 1413 roku),zakończono wojnę z zakonem. Poza koroną Polską i Litewską Jagiellonowie posiadali jeszcze koronę Czech i Węgier. Widać to doskonale na załączonych mapkach. Całe te dwa wieki pokazały, że Polakom nie jest obca sztuka stania się mocarstwem z kilku księstw. Niestety w czasie tych przemian szlachta uzyskała przywileje, które później utrudniały politykę zagraniczną, wewnętrzną a także obronę kraju. Europa z kolei przekonała się o naszej sile, dwukrotnie. Raz podczas wojny z Zakonem a drugi raz pod koniec 1490 roku, gdy staliśmy się „murem chrześcijaństwa” przed niewiernymi Turkami. Niestety wkrótce dynastia Jagiellonów wygasła a Polska za sprawą sąsiadów znikła z mapy świata na 123 lata.
===

Potem są mapki i opisy. Bibliografia takze.

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 kwi 2005 18:54 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
flamed napisał(a):
Całe te dwa wieki pokazały, że Polakom nie jest obca sztuka stania się mocarstwem z kilku księstw.


To zdanie jak na mój gust brzmi dość dziwacznie.


flamed napisał(a):
Niestety w czasie tych przemian szlachta uzyskała przywileje, które później utrudniały politykę zagraniczną, wewnętrzną a także obronę kraju.


Wypisz te ważniejsze - chyba wiesz jakie? ;)

flamed napisał(a):
Raz podczas wojny z Zakonem a drugi raz pod koniec 1490
roku, gdy staliśmy się „murem chrześcijaństwa” przed niewiernymi Turkami. Niestety wkrótce dynastia Jagiellonów wygasła.


o , ne ! Wczesniej też wiele razy , ale tobiue chyba chodzi o XIV - XV wiek?
A co do turków to nietylko wtedy.Wartwo wspomniec o Legnicy ( 1243 )
Wielka bitwa byli tam nawet Templariusze :D Napisz o polskiej nazwie "tatarzy" i troche bardziej rozwiń ten wątek


Przy Łokietku i jego wojnie z Krzyżakami wspomnij o bitwie pod Płowcami - daty niepamietam.
Przy Krzyżakach pominałeś baaardzo ważny fakt - sobór w Konstancjii , "satyre" napisaną na zlecenie krzyżaków przez pewnego franciszkanina spalonej z rozkazu prowadzacych sobór , o mądrej przemowie naszego dyplomaty , o tym jak Zawisza czarny dobijał się siła do papieża o pomoc w sprawie krzyżackiej .
Prześle ci w czwartek mape z zamkami wybudowanymi za Kazimierza Wielkiego . Napisz o powiedzenie "zastał polskę drewniana a zostawił murowaną" i chyba tyle jak cos sobie przypomne napisze :D
Wez moja opinie pod uwage bom sie sporo naprawcował żeby to napisać :]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 kwi 2005 19:12 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
1. Fakt trochę dziwne :)
2. Mogę ,ale tylko nazwe reszta jest niepotrzebna i zajmie za duzo :/
3. Od 1301 do 1500
4. Bitwe to jeszcze mozna odnotowac ale na reszta nie na temat by byla no i to ograniczone pieprzone miejsce! :/

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 kwi 2005 19:52 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
co za kretyn wpadł na ograniczenie moiejsca? -___-
Ilość stronic za[pisanych pokazuje zaangarzowanie , a jak wszyscy napisza na trzy strony trudniej rozpoznać :/ I nie ma jak się wykazać dodatkową wiedzą :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 19 kwi 2005 13:01 
1) Smokosz to była bitwa z Tatarami nie z Turkami :/
BTW: Poza tym to była bitwa w 1241 roku :P
Ja proponuje przeskoczenie jeszcze do dynastii Piastów, najdłuższej polskiej dynastii


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 kwi 2005 17:00 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
troche za późno bo jakieś 2 tygodnie temu oddał prace...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 kwi 2005 17:53 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
Ale zawsze z tego mozna sie czegos nauczyc na przyszlosc :D

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 kwi 2005 17:13 
ogolnie sadze ze hostoria w kupie jest do niczego lepiej by bylo ja jakos podzielic na topici wtedy bysmy sobie na serio pogadali no ale oczywiscie moja propozycja zostala obrzucona blotem -_-


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 kwi 2005 17:15 
Offline
Rushing Peon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 02 lip 2004 8:46
Posty: 423
a ja ostatnio dostałem z odpowiedzi z histori -5 :P pani mnie pytała o Napoleonie to sie tylko pomyliłem przy pytaniu gdzie napoleon wysłał na pierwszą misję legiony polskie ?
wiecie ?
he :D :P ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 kwi 2005 17:53 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Pavlos -> jasne, jeśli pozwolisz to pierwszy obrzuce cię błotem. I to kilku wiader!

Wiadro pierwsze: na tym forum nie ma prawdziwych historyków ,więc zero 'pro' informacji

Wiadro drugie: często piszecie tu wogóle nie znając tematu. Byle by tyklo posty nabić

Wiadro trzecie: co niektórzy jak już napiszą to nawet nie upewnią się czy dobrze napisali (bo po co książkę otworzyć?!)

Wiadro czwarte: te historyczne dyskusje są puste. Nic nie dają!

I jedno wiaderko w Ritzefelda: przeczytałeś chociaż tytuł tej mojej pracy??! Chyba nie. Ona obejmowa okres od 1301 do 1500 roku. Czyli jedyni piastowie to Łokietek i Kazimierz Wielki. Poza tym chyba wspomniałem o ograniczeniu miejsca!?

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 kwi 2005 19:33 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
Prawdziwych historyków? Oczywiście że niema tu żadnego magistra doktora habilitowango ale są ludzie z którymi da się o historii poduskutować.
A oddzielne tematy co do poszczególnych tematów nie mają sensu Topic "historia" wystarczy bo nawet jak czasem ja jakiś temat porusze to wyświetleń jest bezporównania więcej niż odpowoiedzi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 kwi 2005 15:50 
Flamed mi chodziło o ogólne przeskoczenie do Piastów, nie jako jakiś aneks do twojej pracy, przecież wiem o przedziale czasowym jaki napisałeś :P


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 kwi 2005 19:01 
flamed napisał(a):
Pavlos -> jasne, jeśli pozwolisz to pierwszy obrzuce cię błotem. I to kilku wiader!

Wiadro pierwsze: na tym forum nie ma prawdziwych historyków ,więc zero 'pro' informacji

Wiadro drugie: często piszecie tu wogóle nie znając tematu. Byle by tyklo posty nabić

Wiadro trzecie: co niektórzy jak już napiszą to nawet nie upewnią się czy dobrze napisali (bo po co książkę otworzyć?!)

Wiadro czwarte: te historyczne dyskusje są puste. Nic nie dają!

I jedno wiaderko w Ritzefelda: przeczytałeś chociaż tytuł tej mojej pracy??! Chyba nie. Ona obejmowa okres od 1301 do 1500 roku. Czyli jedyni piastowie to Łokietek i Kazimierz Wielki. Poza tym chyba wspomniałem o ograniczeniu miejsca!?


przepraszam ale te wiadra to chyba nie sa do mnie niestety nei dotycza one wcale mojej osobowosci i wypowiedzi
Po pierwsze :arrow: Mialem prawo pomylic sie z biskupem przeciez to tylko forum a nie lekcja historii
Po drugie :arrow: na co nam pro infromacje wystarcza pobiezne ciekawostki i wydarzenia to nie lekcja histroii
Po trzecie :arrow: Jezeli pisze tu ktos swoje sugestie to nie bedzie za kazdym razem otwieral encyklopedii to nie lekcja ..... (wstawcie brakujacy wyraz)

Ostatnie wiaderko mozesz wylac na siebie jezeli nic nei daja to napisz cos co by wnioslo do tematu a nie tutaj wiadrami rzucasz :P


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 11:07 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
Cytuj:
Wiadro pierwsze: na tym forum nie ma prawdziwych historyków ,więc zero 'pro' informacji

Nice...Tylko nie trzeba być wcale historykiem, żeby znać "pro" informacje.Poza tym wystarczy ze ktos sie bardziej zaglebi w jakis temat od innych i juz moze podzielic sie z inymi tym czego oni nie wiedza. Poza tym co nazywasz "pro" informacjami...

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 11:19 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Poza mną i LZ nikt się nie zagłebia. A 'pro' to takie sprawdzone w książce czy enyklopedii. Lubicie tylko gadać tak trzy po trzy. Jak ktoś się spyta o coś trudniejszego (jak ten esej) to zaraz więkzość milczy. Bo trzeba trochę pomyśleć. A to za ciężkie? :!:

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 13:03 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
To co powiedziales wcale nie obala tezy postawionej w moim poscie poprzednim...

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 13:53 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
ale esej to raczej nie jest historia -____-


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 14:02 
esej ktory pisal Flamed to jest historia przeciez religia i kultura nie pojawily sie o tak w jedna godzine i nie wplywaly na siebie przez jeden dzien -_-

:arrow: esej (ang. essay z fr. essai ‘próba’) lit., nauk. szkic filozoficzny, naukowy lub literacki, który przedstawia dany temat w nowy, odmienny sposób; charakteryzuje się dbałością o piękny i oryginalny sposób przekazu oraz eksponowaniem podmiotowego punktu widzenia.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 15:17 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Andrzej -> to spojrzyj parę postów wcześniej. Gdy bodajżę Smokosz kompletnie pomylił daty i wydarzenia (z tym biskupem Stanisławem) mógł zajrzeć do ksiązki a tego nie zrobił. Nikt tego nie zrobił. Prawnie nikt tego nie zrobił przy żadnym z postów.

Smokosz -> Pavlos ci już udzielił odpowiedzi. Ja dodam tylko tyle ,że w poprzednim poście chodziło mi o to ,że na tematy (jak to określiła moja koleżanka po przeczytaniu eseju) 'ciężkie' nie chciało się prawie nikomu dyskutować bo za trudne i nie można pisać od ręki :/


Pavlos -> dodać należy, że esej do indywidualna forma wypowiedzi...co trochę nagiełem :)

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 16:03 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
pomyliłem się tylko raz a wypowiadałem się wiele razy.
Przy pisaniu z głowy to i tak imponujący wynik :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 16:28 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
Cytuj:
Andrzej -> to spojrzyj parę postów wcześniej. Gdy bodajżę Smokosz kompletnie pomylił daty i wydarzenia (z tym biskupem Stanisławem) mógł zajrzeć do ksiązki a tego nie zrobił. Nikt tego nie zrobił. Prawnie nikt tego nie zrobił przy żadnym z postów.

Nie każdy przecierz to robi, poza tym nie kazdy posiada wieksza wiedze z calej historii niz inni (nawet historycy), tak wiec nie dziw sie ze nikt nie zajzal do ksiazki bo nie kazdego zreszta interesuja moze te czasy...
Racja jednak ze jak ktos nie ma pojecia o czyms to na hama wpisuje byle co...

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 17:32 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
Cytuj:
Racja jednak ze jak ktos nie ma pojecia o czyms to na hama wpisuje byle co...


Mówisz o mnie? :S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 17:57 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
Tego nie powiedzialem...

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 23 kwi 2005 18:53 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
Tylko spekuluje :) Ale nadal nie otrzymałem odpowiedzi w formie TAK/NIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 12:49 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Z tej pracy zamieszczonej tutaj dostałem 4+, jedynym minusem było to ,że nie zrobiłem planu pracy (wogle nei wiedziałem ,że mam go zrobićl;p)


Hmm a jakie macie zdanie o powoływaniu się na historię/przypominanie jej/ujawnanie w obecnych czasach? Chodzi mi szczegolnie o polityke

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 13:14 
Offline
Rushing Peon

Dołączył(a): Pn 26 lip 2004 15:02
Posty: 436
Rosja - tam politycy nie wiedza jak wygladała historia II WŚ. I ogolnie europa zachodnia - czeste fałszowanie hisotorii ("polskie obozy koncentracyjne")


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 14:06 
Offline
Rushing Peon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 28 cze 2004 20:06
Posty: 257
Lokalizacja: Hacked by aXa
Nie istnieje cos takiego jak bezwzgledna prawda w historii... Te "polskie obozy koncentracyjne" to najzwyklejsza pomylka jakiegos urzedasa, z ktorej Polacy zrobili ogolnoeuropejska afere... Jestesmy chyba troche przewrazliwieni.

Jakos Kwachu nie mowil o podbiciu Zaolzia gdy Hitler przeprowadzil aneksje Czechoslowacji... Zawsze gdzies na sile wpychamy Polakow (Monte Cassino, Bitwa o Anglie, Bitwa o Narwik) ukazujac wspaniale bohaterstwo naszych rodakow podczas gdy ich wplyw na dana bitwe byl niewielki albo znikomy... Wiecie tylko to, co wam powiedza. Uczymy sie historii jak najbardziej stronniczej i sadzimy, ze jest ta jedna, Polska, prawda.

_________________
Hacked by aXa
_____________


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 14:54 
Offline
Rushing Peon

Dołączył(a): Pn 26 lip 2004 15:02
Posty: 436
Monte Cassino - to Polacy zdobyli klasztor
Bitwa o Anglie - Dywizjon 303 miał najwiecej zestrzeleń
Narwik - no tam sie nie popisalismy, zatopiono chyba nasz okret
Oczywiscie sa tez niechlubne karty - Zaolzie, Jedwabne, kolaboranci, rozbiory, ale Polacy i tak zawsze wychodza na swoje i jako bohaterzy :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 15:13 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
My jesteśmy narodem ,który obecnie stacza się w dół, stąd chyba te starania o historie ,która ma nas stawić w dobrym świetle.

Rosja z kolei nawet ,gdyby była najlepsza na świecie to chciałaby być jeszcze lepsza

Europa Zach. ma nas w dupie bo od Rosji więcej wyciągnie kasy

Ale z tym co mówi szyszek się zgadzam - prawdziej historii nie da się poznać. Zbyt wiele razy ktoś starał się jedne fakty zataić a inne opisać szerzej :/

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 28 maja 2005 17:24 
Offline
Rushing Peon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 28 cze 2004 20:06
Posty: 257
Lokalizacja: Hacked by aXa
Cytuj:
Bitwa o Anglie - Dywizjon 303 miał najwiecej zestrzeleń


Cytuj:
W bitwie o Anglię walczyły 2 polskie dywizjony myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich, w sumie 144 polskich pilotów (poległo 29), co stanowiło 5% ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Polacy zestrzelili około 12% samolotów niemieckich utraconych przez Luftwaffe w czasie bitwy.


12%... pozostaje jednak 88%, a traktujemy to jako wspaniale zwyciestwo Polakow.

Cytuj:
Monte Cassino - to Polacy zdobyli klasztor


Pod Monte Cassino poleglo 900 Polakow i zaledwie 57000 zolniezy z innych krajow.

Bardzo lubie ogladac program "Pola Bitew" na Discovery. Byly tam 2 odcinki poswiecone bitwie o Monte Cassino. I w wielu kwestiach mija sie to, co tam uslyszalem z tym, co czytam w Wikipedii:

Cytuj:
Drugi atak (rozpoczęty 17 maja) wreszcie przyniósł przełom. Polskie wojska wyparły niemiecką 1 Dywizję Spadochronową z zajmowanych pozycji. Nad ranem 12 Pułk Ułanów Podolskich wkroczył do ruin klasztoru i zatknął na murach polską flagę. 18 maja 1944 roku o świcie na Monte Cassino odegrany został hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy. Droga na Rzym została otwarta. Miasto to zostało zajęte 4 czerwca, a więc miesiąc później. Pod Monte Cassino siły niemieckie wiązały Aliantów cztery miesiące.


W "Polach Bitew" slyszalem, ze Polacy weszli do praktycznie pustego klasztoru nie napotykajac po drodze zadnego oporu. Niemcy najzwyczajniej wycofali sie na latwiejsza do obrony Linie Gotow wiedzac, ze walka o Monte Cassino juz jest przegrana...

Jaka jest prawda - tego nie wiem. Moze ktos madrzejszy mnie oswieci.

Cytuj:
Rosja z kolei nawet ,gdyby była najlepsza na świecie to chciałaby być jeszcze lepsza


Obrazek

_________________
Hacked by aXa
_____________


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL