Warcraft II pol-1 Forum

Warcraft 2 dalej zyje :)
Teraz jest So 27 kwi 2024 13:27

Strefa czasowa: UTC [ DST ]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bohater fantasy
PostNapisane: Pn 12 cze 2006 15:56 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
Dla odmianu postanowiłem założyć jakis budujący temat.

Każda książka (i nie tylko) fantasy posiada jednego lub kilku bohaterów pierwszoplanowych (To żem odkrył Amerykę :>). Najczęściej są to potężni wojownicy lub magowie, ratujący świat od zagłady, lub przemierzający go bez konkretnego celu. Ale nie zawsze mamy do czynienia z "chodzącym ideałem", opierającym się każdej pokusie, walczącym w imię klasycznego "dobra" przeciwko klasycznemu "złu". Jako przykład podam Geralta z Rivii - wiedźmina z książek Andrzeja Sapkowskiego. Zabija głównie dla pieniędzy, chociaż ma przyjaciół, którym jest wierny. Ale mimo wszystko - niejednokrotnie - żeby nie powiedzieć często - brakuje mu litości, rozsądku, zrozumienia i silnej woli. Do tego jeszcze w całej sadze jest więcej scen erotycznych niż walk - i żeby nie było - podobnie jak za każdym razem walczy z innym potworem, tak za każdym razem robi to i owo z inną dziewoją. I właśnie tutaj rodzi się moje pytanie: Jakich bohaterów wy wolicie?

Ja preferuję połączenie tych dwóch rodzajów bohatera - chociaż bardziej skłaniałbym się ku pierwszemu. Walczący w jakimś wzniosłym celu, jedym - będącym głównym wątkiem opowieści, lub wielu - kiedy nadarzy się okazja, ale mimo wszystko przeżywającego moralne rozterki i wątpliwości. Wtedy czytelnik ma okazję przybliżyć się do bohatera, poznać go, porównać jego problemy ze swoimi i w efekcie sprawdzić, jaką drogę wybrał; jego wybór może być dla czytelnika drogocenną wskazówką. Mówiąc szczerze, świat magii powinien być pozbawiony erotyki - ona obrzydza literaturę piękną, tworzy kulturę masową. Zdecydowanie wolę bohaterów podobnych do Aragorna czy Boromira od Geralta Sapkowskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 17 cze 2006 3:36 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 15 lip 2004 20:13
Posty: 842
Lokalizacja: Wrocław
Dopiero teraz zauważyłem ten temat. Jako że o czymś pokrewnym mówiłem na ustnym polskim (konkretnie miałem o ewolucji fantasy jako gatunku - i w 15 minut wepchnąłem wszystko od Gilgamesza [najstarsze znane korzenie, ~2k p.n.e.] do Pottera [wspólczesne fantasy komercyjne, ~2k n.e.] :lol:), to myślę że mogę co nieco tutaj powiedzieć.

Zacząć należy od tego że samo rozpatrywanie "jaki rodzaj bohatera najbardziej ci odpowiada" bez kontekstu jest chybione - trzeba spojrzeć najpierw w jakim podgatunku fantasy się poruszamy. Jak ktoś ma co do tego wątpliwości, proponuję przeprowadzenie takiego doświadczenia: weźmy pierwszy tom "Władcy pierścieni", które to heroic fantasy jest, i wstawmy na zmianę do Drużyny Pierścienia, z zachowaniem całego charakteru i wzorców zachowań: Geralta, Rincewinda, kogokolwiek z bohaterów "Czarnej Kompanii", czy nawet wpomnianego już wcześniej Pottera. To po prostu nie działa i tyle. Tak więc - to pytanie jest w równym stopniu pytaniem o typ bohatera, jak i preferencje co do podgatunku fantastyki.

Tak więc w heroic fantasy będziemy mieli zwykle dość jednowymiarowych (tudzież "niewielewymiarowych") bohaterów - dobre, wyjątkowe i zwykle honorowe postacie (z wyjątkami oczywiście co do każdej cechy) zmagające się ze złem, które również jest po prostu złem, niezależnie od tego jaką bajeczkę do niego dobudujemy. Ludzie lubią ten typ, gdyż mogą się z takim bohaterem i jego walką identyfikować.

Dalej mamy jeszcze standardowe wysokie fantasy, które od heroic różni się tym, że na bohatera skierowany jest w mniejszym stopniu reflektor, co pozwala mu być bardziej zwyczajnym - efektem ubocznym jest to, że łatwiej się z takim bohaterem czytelnikowi zidentyfikować. Ciągle jednak porusza się on w świecie z jasno zdefiniowanym dobrem i złem, co bardzo odpowiada masowemu odbiorcy.

Im bardziej jednak będzie się schodzić w stronę ciemnej fantastyki, tym więcej pojawi się w świecie przedstawionym odcieni szarości, co nie pozostanie bez wpływu na bohatera. Geralt już został przedstawiony, ale zejdźmy Sapkowskiemu do ciemnej fantastyki z prawdziwego zdarzenia ciągle dość daleko. Zatrzymajmy się przy "Czarnej Kompanii" - na tym poziomie już nawet najbardziej honorowi z bohaterów muszą robić kompromisy, aby uchować swój "honor", robiąc przy tym rzeczy, które w każdym innym podgatunku należałoby uznać za "złe do szpiku kości". Rzecz w tym jednak, że tutaj dobro i zło zacierają się zupełnie.

Oczywiście da się zrobić również krok w bok od tego wszystkiego, otrzymując na przykład Świat Dysku - tutaj właśnie można natrafić na moją ulubioną postać z fantastyki, nieudolnego maga Rincewinda, który ma jednak dość niezwykłe zdolności przetrwania, a który nie pasuje do żadnej ze Smokoszowy kategorii, nie dając się nawet zmierzyć na zaproponowanych przez niego skalach :P.

Ostatecznie jest jeszcze komercha, według której bierze się zewsząd elementy "ludzie to lubią", łączy razem i otrzymuje Harrego Pottera.

Jeszcze tylko zwrócę uwagę na to zdanko:

Cytuj:
Mówiąc szczerze, świat magii powinien być pozbawiony erotyki - ona obrzydza literaturę piękną, tworzy kulturę masową.


Niekoniecznie prawda. Przykład oczywisty, który i tak się już parokrotnie pojawiał - Potter. Erotyka jest? Ni krztyny. Ale przecież ciężko dalej pójść w masowość i komerchę. A pod względem masowości i komerchy książki Sapkowskiego karleją przy napisanych przez Rowling. Ostatecznie jedyne co można na ten temat powiedzieć, to i że ten aspekt również jest zależny od podgatunku w jakim książka się znajduje - i ni mniej, ni więcej. Zdania jak cytowane są w mojej ocenie, z którą można się swobodnie nie zgadzać, raczej nieuprawnionymi i średnio trafionymi uogólnieniami, których robić się nie powinno.

EDIT: Hmm... 4:30? I tak zaskakująco składne to wyszło jak na tą godzinę :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So 12 maja 2007 22:16 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Też się wypowiem. w końcu o fantasy temat na ustnej miałem. Chociaż czytając książki głównie zbierałem informacje o bohaterach mitologicznych (z czystej ciekawości nie do pracy). Przedstawiać tutaj mitologii celtyckich, skandynawskich czy germańskich nie ma co. Poza LZtem nikt nie bedzie wiedzał o czym mówie.
Odpowiadajacym mi bohaterem jest Feanor z Silmarillionu Tolkiena. Jednostka wyjątkowa, kieruje się w życiu emocjami co doprowadza go do głupiej śmierci, ale wcześniej tworzy przedmioty, które są najważniesze przez cały Silmarlilion. Porywa tłumy, sprzeciwa się Valarom, dąży do celu. Podąża swoją drogą nie będąc od nikogo zależnym.

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL