Warcraft II pol-1 Forum

Warcraft 2 dalej zyje :)
Teraz jest Śr 01 maja 2024 13:49

Strefa czasowa: UTC [ DST ]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: W świecie fantasy
PostNapisane: Wt 10 maja 2005 20:54 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Yco pod tym adresem http://yco.livenet.pl/forum/viewtopic.p ... 9&start=60 rozpoczął ciekawy wg. mnie temat. Napisał on
yco napisał(a):
całego tego LOTRa można świetnie porónać do sytuacji WW2 moim zdaniej jest cała masa analogii. To zadanie dla was


Jak dla mnie nie - powieści fantazy piszę się (czyta?) bo to by oderwać się od tego świata. Nudnego, gdzie wydarzenia się powtarzają, codzienność zabija etc. Fantastyka jest po to by się od tego oderwać. Przenieś się w świat ,który nie istnieje ,ale możemy go sobie wyobrazić. Przenosząc się tam odnajdujemy coś nowego, świeżego i ciekawego. Takie oderwanie się sprawia mi przyjemność. Skoro tak mi się wydaje to komuś innemu napewno też. A skoro komuś innemu to dlaczego sam autor nei miałby tak pomyśleć? Stworzyć świat odrębny i nie powiązany z światem realnym? Ja obstawiam tą opcję.

O wiele więcej podobieństw jest między światem Tolkiena a światem Gwiezdnych Wojen...zobaczymy jak szybko na nie wpadniecie :)

Aha i proponuje najpierw przerobić przywołany do tablicy świat Tolkiena (gwiezdne wojny mają już swój topik) potem inne. Podstawowe lekutry to wg. mnie - Sirmarilion, Władca Pierścieni & Hobbit (życiorys samego autora też może się przydać jako kontrrargument na moją opcję)

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Ostatnio edytowano Śr 11 maja 2005 20:38 przez liq, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: W świecie fantazy
PostNapisane: Wt 10 maja 2005 21:04 
Offline
Rushing Peon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 02 lip 2004 8:46
Posty: 423
Przed domem masz fanstasy
masz i rase kiboli i rase ćpunów masz też skejtów rasy metali jest tego wiećej niż w jakichkolwiek systemach fantasy :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 10 maja 2005 21:10 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 30 cze 2004 15:32
Posty: 785
Lokalizacja: Event Horizon
Powiesc rozpoczęta chbya przed i pisana podczas wojny (dokładnie nie pamietam bo bardzo dawno to czytałem i dawno się w to nie zagłębiałem).
I faktycznie - masz rację - ale wojna mogła wywrzeć na całą tę opowieść niezły wpływ. Naprawde tego nie widać?

_________________
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 10 maja 2005 23:07 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 15 lip 2004 20:13
Posty: 842
Lokalizacja: Wrocław
Prawdę powiedziawszy to jeśli dobrze pamiętam sam Tolkien powiedział żeby nawet nie próbować doszukiwać się analogii do aktualnej (dla czasu pisania powieści) sytuacji politycznej bo to się mija z celem (jako że ich tam zwyczajnie nie ma :wink: )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: W świecie fantazy
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 10:44 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
flamed napisał(a):
Sirmarilion


Bylbym wdzięczny za pelny tytul i autora ( chyba tolkien :P )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 11:33 
google.pl > "Sirmarilion" > Wyniki 1 - 10 spośród około 313,000 dla zapytania Silmarillion. (Znaleziono w 0,06 sek.)

Silmarillion to obok Władcy Pierścieni jedno z najbardziej znanych dzieł Tolkiena. Pierwsze wersje opowieści wchodzących w jego skład powstały w roku 1917 i były rozwijane aż do śmierci pisarza w roku 1973. Książka została ukończona i wydana cztery lata po śmierci autora przez jego syna Christophera.

Silmarillion stanowi zbiór opowieści o Dawnych Dniach czyli o Pierwszej Erze Świata. Składają się nań:

* Ainulindale - opowieść o stworzeniu świata przez Eru (Iluvatara)
* Valaquenta - opis Valarów i Majarów
* Quenta Silmarillion - opowieść o powstaniu i utracie Silmarillów, trzech cudownych klejnotów stworzonych przez jednego z elfów imieniem Feanor i będących przedmiotem pożądania Morgotha
* Akallabeth - opisująca upadek Númenoru
* Pierścienie Władzy i Trzecia Era - opowieść, która streszcza pokrótce wydarzenia z Trzeciej Ery, częściowo opisane w powieści Władca Pierścieni


wrrr


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 11:59 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Lord -> na siłe można by je znaleść....

Małe hobbity - małe państweka teoretycznie nie liczące się w wojnie. Np. taka Polska ,którą wszyscy mają w dupie

Armia Umarłych - Stalin co najpierw wspópracowałem ze złem a potem się nawrócił

Elfy - niczym anglicy izolujacy sie od reszty świata

Aragon - wielki dowódca wojsk (np. taki Paton?)

Pierścien władzy - broń jądrowa ?

Mi się w każdym razie takie porówanie nie podobają. Ciekawsze są te z Gwiezdnych Wojen. Dam wam czas na znaleźienie ich....

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 14:14 
Offline
SMOKOSZ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 02 lut 2005 17:43
Posty: 1744
Lokalizacja: Białystok <--- cool miasto
Peirsnień wladzy czemu akurat jądra? może rakiety V2 i V1 ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 15:22 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
flamed napisał(a):
Lord -> na siłe można by je znaleść....

Małe hobbity - małe państweka teoretycznie nie liczące się w wojnie. Np. taka Polska ,którą wszyscy mają w dupie

Armia Umarłych - Stalin co najpierw wspópracowałem ze złem a potem się nawrócił

Elfy - niczym anglicy izolujacy sie od reszty świata

Aragon - wielki dowódca wojsk (np. taki Paton?)

Pierścien władzy - broń jądrowa ?

Mi się w każdym razie takie porówanie nie podobają. Ciekawsze są te z Gwiezdnych Wojen. Dam wam czas na znaleźienie ich....


Flamed sam Tolkien napisał na wstępie do LOTR, żeby nie doszukiwać się analogii, skojarzeń itp. z czasem rzeczywistym. (Chodzilo mu głownie o Hobbita bo wiele ludzi twierdziło ze opis Hobbitona po powrocie Bilba jest analogia do sytuacji w Anglii)

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 11 maja 2005 16:25 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Wiem, ale ludzie nie rozumieją prostych zdań. Mimo zapewnień kogoś ,że tak nie jest są w stanie mu mówić ,że jest:P

Hmm szybko poszło ze światem Tolkenia. Może później się do niego wróci(ciągle czekam ,aż znajdziecie analogie między GW a Tolkienem). Jaki by tu inny świat fantazy przedstawić?

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 12 maja 2005 12:44 
Offline
Rushing Peon

Dołączył(a): Pn 26 lip 2004 15:02
Posty: 436
No pewnie ze jest analogia GW do LOtra :] Zły Sauron -> Imperator a Saruman to Vaderr :P Ewoki z wzrostu to moga byc np hobity, a szturmowcy z wygladu przypominaja orkow. A czemu biali ? Bo biel w japoni oznacza smierc i cierpienie chyba.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 18 maja 2005 19:53 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Post sprzed tygodnia:
pff to nie wiele....

Imperator -> Morgoth
Vader -> Sauron
(przez co jest powtarzający się cykl mistrz-uczeń)

Luke Skywalker ma swoją drużynę inną niż Aragon ale podobieństwa są...za słabo znam GW żeby napisać o tym szerzej i więcej

========
Post dzisiejszy:

A jakie światy lubicie najbardziej? Oraz jakie powieści? Nastawione na jednego samotnego bohatera (rasy ludzkiej) ,który ratuje świat a przy okazji poznaje własną przeszłość? Czy coś innego. Bohater/bohaterowie to nie zwykli ludzie tylko przedstawiciele jakiś innych ras łączących się w drużynę w celu dobrym bądź mniej dobrym? :D

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 18 maja 2005 20:46 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 16:05
Posty: 538
Lokalizacja: Zielona Góra
Jesli chodz o swiat, to swiat z sagi 'Straznikow Plomieni' mi sie cholernie podobal. Taki typowo erpegowy.
Drugie - swiat z Wiedzmina - miooooodzio.
Srodziemie mi sie cholernie przejadlo, wiec nie za bardzo mi juz lezy.
A jesli wlaczyc gry RPG na PC - to zdecydowanie Planescape z Tormenta. Ten swiat jest po prostu BOSkI. Klimat, postacie, zwyczaje mieszkancow sa swietnie dobrane, co razem tworzy swietna atmosfere.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 18 maja 2005 21:06 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
No to możesz przbliżyć ten świat? I kto jest autorem owej sagi? :roll:

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 18 maja 2005 22:10 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 16:05
Posty: 538
Lokalizacja: Zielona Góra
Chodzi o sage Straznikow Plomieni? Sorry, ale autora nie pamietam - pozyczylem ksiazki od kumpla, a to juz troche czasu temu bylo.

W kazdym razie - saga opowiada o grupie przyjaciol ktora przeniosla sie w swiat papierowego rpga w ktorego grali wieczorami. I wlasnie dlatego ten swiat mi sie podoba. Jest bardzo zblizony do WarHammera - krasnolud wyglada i zahcowuje sie jak krasnolud, elf jak na elfa przystalo, a czlowiek jak czlowiek, do tego dochodza swiatynie zakony, lowcy niewolnikow, smoki, bestie, magowie, zlodzieje, wojownicy itp;D Ogolnie robi bardzo przyjemne wrazenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 23 maja 2005 20:28 
Offline
MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 17 lip 2004 13:25
Posty: 1458
Orki.Najczęściej są to przeciwieństwa elfów. Ich złe odbicie. "Nasze" orki są jak na swoją rasę dość mądre. Stawiają budynki, znają się na magii, strategi, wykuwaniu dobrych broni etc. Ale są równie bezlitosne jak orki z innych światów. Przepełnione nienawiścia, żądzą mordu i krwi.


Tutaj znalazłem ciekawy artykuł na temat ich powstawania :arrow: http://www.teksty.gildia.pl/kuczek/orczyrozwoj/rozwoj

Mam nadzieję ,że ten podtemat ulegnie rozszerzeniu. Sam napisałbym więcej ,ale za późna pora na to.

_________________
http://chomikuj.pl/liq0/Galeria/bez*c2*a0tytu*c5*82u,377362451.JPG


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 24 maja 2005 12:35 
Offline
Rushing Peon

Dołączył(a): Pn 26 lip 2004 15:02
Posty: 436
O ile dobrze pamietam to w warcrafcie orki z natury były dobre, jednakze jakies tam demony zrobily z nich krwiozercze bestie. ORkowie najpierw podbili swoj swiat a potem ruszyli na Azeroth, skad wyparli ludzi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 maja 2005 10:18 
Offline
Peon Slayer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 01 lip 2004 21:04
Posty: 1456
Lokalizacja: Świebodzin <--- cool miasto
Nie wiem jak to dokladnie w warze jest ale chyba tak ze Mediv sprowadzil orkow z ich swiata (i przy okazji demony) a ci zaczeli sie lac z ludzmi.

_________________
Dalszy ciąg Tabalugi Kamila: ZŁY BAŁWAN CHCEEEEE... ZAMIENIĆ W ŚNIEG.... WSZYSTKO CO WOKÓŁ TRWA. NASZ DZIELNY TABALUGA ZAWSZE SOBIE RADĘ DA!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL